A tervpályázat feladata a szicíliai Mazzarino barokk városközpontjának, főutcájának és az ehhez kapcsolódó tereinek megerősítése és újra-komponálása volt.
A program a főutca elegáns térhálózatát gyalogosbarát kialakítással, a gépjármű-közlekedés szabályozásával, a zöldfelületek és a közterületek innovatív megoldásaival újítja meg.
Az építészet és közlekedésfejlesztés mellett gazdasági és társadalmi fenntarthatósági javaslatokat is tettünk az üres ingatlanok hasznosítására, a helyi fiatalok megtartására, a turizmus fejlesztésére és egy mezőgazdasági fejlesztő és képzőközpontra.
Enying városának komplex városfejlesztési és rehabilitációs programot készítettünk, ami a stratégiaalkotástól az összes terv elkészítésén keresztül magába foglalta a finanszírozó pályázat és a kivitelezési folyamatok támogatását.
A városközpont és környéke zöld infrastruktúra hálózatával a történeti városszerkezet helyreállítását céloztuk meg. A kiegészítő elemekkel együtt ez a helyi identitás, gazdaság és idegenforgalom fejlesztéséhez is hozzájárult. A megvalósítás során a teljes városközpont megújult: a zöld-kék infrastruktúra visszaállításán túl a városközpontban új, fenntartható kortárs közterek jöttek létre.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros program keretében a Balaton-felvidék kultúrtáj tájhasználati hagyományairól, átalakulási folyamatairól és fejlesztési lehetőségeiről végeztünk kiterjedt kutatást. A több tucat településre kiterjedő program a helyi jelenségektől a regionális léptékig fogalmazott meg következtetéseket és javaslatokat az intelligens tájhasználattal és településfejlődéssel kapcsolatban.
Ennek eredménye egy, a régió működését, jövőképét, az itt lehetséges életformákat és jelenkori folyamatokból kifejlődő jövőváltozatokat bemutató könyvsorozat, valamint egy teljes éves rendezvénysorozat, ami a témát a helyszínen, a gyakorlatban tette kézzelfoghatóvá.
A projekt a KÉK - Kortárs Építészeti Központtal együttműködésben valósult meg.
Szigetszentmiklós Önkormányzata településtervezési és építészeti ötletpályázatot írt ki a város új központjának kialakítására, ahol az értékelés szerint a legkomplexebb és leginkább megvalósítható megoldási javaslatoknak köszönhetően első díjban részesültünk.
A település új városközpontját a meglévő terek újrapozícionálásával és egy új, differenciált köztérrendszer létrehozásával képzeltük el. A koncepció fontos eleme a közlekedés újraszervezése, a főút nyomvonalának módosítása, a városközponti terület forgalomcsillapítása és forgalmi korlátozása, valamint a parkolás újraszervezése. A "hiány épületek" rendezésén túl kiemelt figyelmet kap a Duna menti tanösvénnyel való kerékpáros és gyalogos kapcsolat. Ez nem csak a helyiek, de az ide látogatók kedvelt rekreációs tere is.
A városközpont kijelölésével és a települési kapcsolatok kiépítésével meghatároztuk a városrész fejlesztési irányát, új, potenciálisan fejlődő területeit, amivel megfelelő léptéket és funkciókat biztosíthatunk a város hosszú távú terveihez.
Budapest egyik legnagyobb vízparti barnamezős területe a Déli Városkapu. Az ide tervezett új városrész és a Diákváros projekt előkészítésében és tervezési folyamatában elemzésekkel és konzulensi szerepben vettünk részt.
A környező városrészekre kiterjedő hatástanulmányt és szcenárió elemzéseket készítettünk a projekt előkészítésénél és a tervpályázat értékelése során. Az elemzés a fejlesztés közlekedési, infrastrukturális, gazdasági és közösségi hatásaira terjedt ki. A közterek és közlekedés elemzésénél Space Syntax és más adatelemző módszereket alkalmaztunk.
Az értékelést követően a tervezési folyamatban tanácsadóként vettünk részt.
© 2023 DANU
© 2023 DANU