A Népliget mellett megvalósuló Liberty irodaház BIM auditálását és ütközésvizsgálatát végeztük a generáltervező DPI Design megbízásából. A már kivitelezés alatt levő épületet hotel funkcióval bővítette a beruházó, az áttervezés során erre sikerült rövid határidővel a modellek minőségét folyamatos ellenőrzésekkel megtartva reagálni.
A tulajdonos ingatlanfejlesztő csoport megbízásából építész csapatunk tervezte az egykori parádsasvári üveggyár funkcióváltását, bővítését és a gyárudvar revitalizációját.
A késztermék raktárban 57 stúdió lakás és apartman kerül kialakításra, a huta csarnok a lakófunkciót kiszolgáló fedett parkolóként funkcionál. A lakások kialakítása során elsődleges szempont volt a meglévő épületszerkezetek megtartása és a különböző építési korok építészeti eszközökkel történő elkülönítése. A felújítás az egykori kazánház, késztermék raktár és az újonnan épített épület tömegeket építészeti eszközökkel különböztetjük meg.
Az ipari használat során a Parádi-Tarna patak fedett csatornában folyt át a telken, ezt a revitalizáció során visszaállítjuk. Ezzel a patak utolsó parádsasvári szakasza is csatlakozhat a településen belüli sétaútvonalba.
A tiszaszigeti Szent Antal Katolikus Általános Iskola bővítésére kaptunk megbízást, egy kívülről is jól használható új sportcsarnokot kellett tervezni. A korlátozott anyagi források miatt egy egyszerű és racionális bővítést gondoltunk végig generál tervezőként, az utcák vonalaira reflektáló kis szögtöréssel, a meglévő iskolaépülethez történő csatlakozással és a nyílások rendszerével vált egyedivé a kialakítása. A ragasztott fa tartószerkezet és fa burkolati rendszer egy emberbarát környezetet alakított volna ki, de a források hiánya miatt végül a terv helyett egy szendvicspaneles különálló tornacsarnok doboz valósult meg, nem pedig irodánk terve.
Szőkedencs önkormányzatának történeti magtárát a lehető legtöbb eredeti szerkezet megőrzésével újítottuk fel. A közösségi funkciókat befogadó teret ma fesztiválok, kiállítások és falunapok alkalmával használják, ennek érdekében főleg a nyílászárók, vizesblokkok és közlekedési rendszerek lettek újra gondolva. A magtár belső fa födémrendszerét megtartottuk, a külsőn viszont két fő szempontot kellett egyszerre figyelembe venni: a magtár mindig is vakolt falú volt de az évtizedes elhanyagoltság miatt a vakolat nagy része lemállott, és feltárult a szép textúrájú tégla falazat. Úgy döntöttünk, hogy az idők során létrejött köztes állapotot konzerváljuk, így a még megmaradt vakolat részeket konzerváltuk, míg a látszó tégla részeket impregnáltuk, ezáltal egyedi korlenyomatokat őrző megjelenéssel született újjá a magtár.
A Puskás Aréna Budapest ikonikus épülete, a korábbi Népstadion helyén újjáépített, Közép-Európa egyik legnagyobb befogadóképességű multifunkciós arénája, melybe a generáltervező Közti sikeresen örökítette át az eredeti épület stílusjegyeit.
Ez volt az első állami projekt Magyarországon, ahol a tervezési kiírás része volt a BIM. Irodánk munkatársai több oldalról támogatták a projekt BIM alapú megvalósítását: BIM Végrehajtási Terv összeállítása, ütközésvizsgálatok, mennyiségek kinyerése és ellenőrzése modell alapon, adatok összegyűjtése a modellből és a tervekből a digitális épületüzemeltetési rendszer felállításához.
A belvárosi foghíjtelekre tervezett 250 szobás hotelnek magas elvárásoknak kellett megfelelnie: az ingatlanfejlesztő ezzel a projekttel tervezte indítani új üzletágát, így mindennek rendben kellett mennie. A kihívásra a tervezők BIM módszertan alkalmazásával válaszoltak, amihez kapcsolódóan BIM Végrehajtási Terv összeállításával, Archicad tanácsadással, modell auditálással és ütközésvizsgálattal segítettük őket.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros program keretében a Balaton-felvidék kultúrtáj tájhasználati hagyományairól, átalakulási folyamatairól és fejlesztési lehetőségeiről végeztünk kiterjedt kutatást. A több tucat településre kiterjedő program a helyi jelenségektől a regionális léptékig fogalmazott meg következtetéseket és javaslatokat az intelligens tájhasználattal és településfejlődéssel kapcsolatban.
Ennek eredménye egy, a régió működését, jövőképét, az itt lehetséges életformákat és jelenkori folyamatokból kifejlődő jövőváltozatokat bemutató könyvsorozat, valamint egy teljes éves rendezvénysorozat, ami a témát a helyszínen, a gyakorlatban tette kézzelfoghatóvá.
A projekt a KÉK - Kortárs Építészeti Központtal együttműködésben valósult meg.
© 2023 DANU
© 2023 DANU