A Český Brod főterének megújítására készült tervünk egy cseh tervpályázat részeként született, célja a város történelmi központjának újjáélesztése. Koncepciónkkal olyan köztér hálózatot kívántunk létrehozni, amely csökkenti az autós forgalmat, és helyet biztosít a városlakók mindennapi tevékenységeihez, valamint ünnepi eseményeihez. A terv az élhetőbb városi életet, a zöldfelületek növelését és a közösségi funkciók erősítését helyezi előtérbe, tiszteletben tartva a történelmi örökséget.
A tervpályázat feladata a szicíliai Mazzarino barokk városközpontjának, főutcájának és az ehhez kapcsolódó tereinek megerősítése és újra-komponálása volt.
A program a főutca elegáns térhálózatát gyalogosbarát kialakítással, a gépjármű-közlekedés szabályozásával, a zöldfelületek és a közterületek innovatív megoldásaival újítja meg.
Az építészet és közlekedésfejlesztés mellett gazdasági és társadalmi fenntarthatósági javaslatokat is tettünk az üres ingatlanok hasznosítására, a helyi fiatalok megtartására, a turizmus fejlesztésére és egy mezőgazdasági fejlesztő és képzőközpontra.
Enying városának komplex városfejlesztési és rehabilitációs programot készítettünk, ami a stratégiaalkotástól az összes terv elkészítésén keresztül magába foglalta a finanszírozó pályázat és a kivitelezési folyamatok támogatását.
A városközpont és környéke zöld infrastruktúra hálózatával a történeti városszerkezet helyreállítását céloztuk meg. A kiegészítő elemekkel együtt ez a helyi identitás, gazdaság és idegenforgalom fejlesztéséhez is hozzájárult. A megvalósítás során a teljes városközpont megújult: a zöld-kék infrastruktúra visszaállításán túl a városközpontban új, fenntartható kortárs közterek jöttek létre.
Pályázati forrásoknak köszönhetően Bodajk központjában a tó melletti régi malom, az egykori mozi és a település központjának környezete új funkciókat kapott. Piactér, multifunkcionális kiállítótér, és a mozi épületében kulturális központ épült.
A bodajki tó környezetének tervezése során a cél egy többgenerációs, egységes megjelenésű tér kialakítása volt, a zöldfelületek kortárs karakterének megteremtésével. A Zöld-város program keretében kiemelten foglalkoztunk a tó környezetének rendezésével, a tóhoz kapcsolódó régi malomépület újjáépítésével, valamint a malom előtti tér rendezésével. Fontos volt megteremteni a tó körüljárhatóságát, rendezni a köztereket: új feltáró sétányok alakultak ki, díszfákkal bővült a faállomány, új parkolók és piactér került kialakításra, és rendezték a patakmedret is. A projekt részeként helyreállítottuk a malomkereket, az épületben büfé helyiség, kiállítótér és öltözők, mosdók kerültek kialakításra.
Szintén ebből a pályázati forrásból valósult meg a régi mozi épületének felújítása. A közösségi házként működő épület korszerűsítésével, az épület bővítésével és a belső terek újragondolásával egy jól működő kulturális központ jött létre.
A projekt során az épület teljes belső átalakításon, bővítésen és külső felújításon, energetikai korszerűsítésen esett át, a házban működő funkciók is rendeződtek, illetve az épület akadálymentesítése is megvalósult.
Lehetőség nyílt egy bővített nagyterem és egy új, kertkapcsolattal rendelkező kisterem kialakítására, illetve külön bejáratú helyiségcsoportok alakultak ki különböző szolgáltatók és a helyi szakkörök számára.
A megvalósult projekt elemeket 2021-ben nyitották meg.
Szigetszentmiklós Önkormányzata településtervezési és építészeti ötletpályázatot írt ki a város új központjának kialakítására, ahol az értékelés szerint a legkomplexebb és leginkább megvalósítható megoldási javaslatoknak köszönhetően első díjban részesültünk.
A település új városközpontját a meglévő terek újrapozícionálásával és egy új, differenciált köztérrendszer létrehozásával képzeltük el. A koncepció fontos eleme a közlekedés újraszervezése, a főút nyomvonalának módosítása, a városközponti terület forgalomcsillapítása és forgalmi korlátozása, valamint a parkolás újraszervezése. A "hiány épületek" rendezésén túl kiemelt figyelmet kap a Duna menti tanösvénnyel való kerékpáros és gyalogos kapcsolat. Ez nem csak a helyiek, de az ide látogatók kedvelt rekreációs tere is.
A városközpont kijelölésével és a települési kapcsolatok kiépítésével meghatároztuk a városrész fejlesztési irányát, új, potenciálisan fejlődő területeit, amivel megfelelő léptéket és funkciókat biztosíthatunk a város hosszú távú terveihez.
© 2023 DANU
© 2023 DANU